Asgari Ücrete Gelen Zam Nasıl Uygulanacak?

  • on 18/07/2022
  • Likes!
Asgari Ücrete Gelen Zam Nasıl Uygulanacak?

Asgari ücrete yapılan ara zamdan sonra asgari ücret ile çalışan çok sayıda kişi bu zammın maaşlarına nasıl yansıtılacağı konusunda araştırma yapmaya başladı.

Emeklilere ve memurlara yapılan yeni zam bu ayki maaşlarına yansıtılırken, asgari ücretlinin almış olduğu zam, temmuz maaşında kendisini belli edecek. Yüzde 30 oranında zam alan asgari ücretli temmuz ayı maaşını yeni asgari ücretten alacak.

4.250 tl olan eski asgari ücret uygulanan yeni zam ile 5.500 tl oldu. Zorlu ekonomik süreçlerden geçen ve kazanmış olduğu paranın günden güne eridiğini dile getiren asgari ücretli çalışanlar, yeni gelen zam ile biraz nefes almış olacak.

Bugün ülkede istihdam edilmiş olan pek çok kişinin maaş oranını belirleyen asgari ücret, zam konusu ile gündeme gelmesinin ardından en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. 30 Haziran Perşembe günü itibariyle yapılan asgari ücretteki düzenleme ile çalışmalarının karşılığında alacakları ücretin belli olması asgari ücret ile çalışan çok sayıda kişiyi mutlu etti. Yapılan zammın gıda, giyim ve akaryakıt zamlarına göre yapılmış olması asgari ücretlinin zor ekonomik şartlarda ayakta kalması için bir umut oldu.

Resmi Gazete kanalı ile yapılan açıklamalara göre, belirlenen yeni asgari ücretin Resmi Gazetede yayınlanması ile yürürlüğü girmesi gerekiyor. Bu açıklamalar ışığında asgari ücretin zamlı olarak Ağustos ayında hesaplanması ve çalışanlara bu yönde ödeme yapılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca vatandaş tarafından beklenen asgari ücret zammını yüzde 30 olarak açıklamış ve bu yüzde 30 oranındaki zam sonrasında yeni asgari ücret 5. 500 tl olarak kamuya sunulmuştur.

Yaşanılan son dönem ekonomik süreçler göz önünde bulundurularak asgari ücrete yılda bir kez yapılan asgari ücret zammının yeterli gelmediğini de gözler önüne sermiş bulunuyor. Enflasyon oranları göz önünde bulundurularak ocak ayında yapılan zammın asgari ücretlinin geçinmesi için yeterli olmadığı kanaatine varılmış ve ek olarak temmuz zammı ortaya çıkmıştır.

İkinci bir zam alarak maaşlarında belirli oranlarda iyileştirilmeye gidilen asgari ücretliler, uygulanan zamlar sonucunda rahat bir nefes almış olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretlinin enflasyon tahribatına karşı korunması gerektiğini ortaya koymuş ve bu konuda büyük adımlar atmıştır.

Çalışma Bakanlığı işverenler ile yapmış olduğu görüşmeler neticesinde, işverene ağır yük yüklemeden ancak; işçiyi koruyan bir asgari ücret zammını gündeme getirmiştir.

Zamlı Asgari Ücret İşverene Yük mü?

Asgari ücretin yeniden arttırılması ile gündeme gelen yeni asgari ücretin işverene yük olacağı konusu sendikalar ve Çalışma Bakanlığı tarafından adil bir yük dağılımı olarak nitelendirilmiştir. Çalışma Bakanlığı özellikle büyük işletmelerin işverenleri ile görüşmeler düzenlemiş ve onların omuzlarında bulunan büyük yükleri de kaldırmıştır.

Memurlara ve emeklilere yapılan zam sonrasında asgari ücretlinin de maaşlarının iyileştirilmesi yurt içinde asgari ücret ile çalışmakta olan çok sayıda kişinin gelirinde bir artış olmasını sağlamıştır. Böylece asgari ücretlinin yaşam kalitesi de korunmuş olarak yüksek enflasyon oranları altında asgari ücretlinin ezilmesinin önüne geçilmiştir.

Yapılan zam asgari ücret ile çalışmakta olan yaklaşık 7 milyon insanı ilgilendirdiği gibi toplumun genel olarak devlete bakış açısını da değiştirmiştir. Vatandaşının artan fiyatlar karşısında mağdur kalmasının önüne geçen devlet yapmış olduğu ara zam sayesinde çok sayıda kişinin ekonomik olarak rahat bir nefes almasına katkıda bulunmuştur.

Yüzde 30 oranında zam alan asgari ücretli çalışanlar yeni gelen son zam ile 5. 500 tl maaş alacak.

Article Categories:
Yaşam

Comments are closed.