En Cazip Konut Yatırımı İçin Doğru Tercih Ankara

 • on 13/10/2021
 • Likes!
En Cazip Konut Yatırımı İçin Doğru Tercih Ankara

Cazip konut yatırımı için en doğru şehir Ankara demek yanlış olmaz. Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük kentinin olmasının yanı sıra gayrimenkul sektöründe de önde gelen şehirlerdendir. Birçok açıdan ülkenin merkezi konumunda olan bu il, yaşayanlarına sunduğu avantajlarla kendisini vazgeçilmez kılmaktadır. Yeni yükselen semtleriyle de konut projelerinde yatırımcıları kendine çeken şehir, bugün halihazırda birçok projeye ev sahipliği de yapmaktadır. Yeni gelişen ve birçok imkana sahip semtlere sahip olması da konut yatırımcılarının dikkatini çekmektedir.

Ankara’nın birçok noktası yeni yatırımlar için oldukça uygun bir durumda bulunmaktadır. Eskişehir Yolu üzerinde bulunan semtlerden Batıkent’e, Konya Yolu üzerinde yeni büyüyen İncek’e kadar Ankara’nın birçok alanı yeni konut projeleri için oldukça verimli yerler olarak değerlendirilmelidir.

Gayrimenkulde Yatırım Yapacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak yatırımda konutun değerini belirleyen bazı faktörler vardır. Yatırımcıların hamle yaparken bu noktalara dikkat etmesi önemlidir. Yatırım yapılacak konutun aşağıda belirtilen durumları mutlaka değerlendirilmelidir.

 • Konumu ve çevresi
 • Güvenliği
 • Merkeze uzaklığı ve ulaşım kolaylığı
 • Bulunduğu bölgenin imkanları ve tanıdığı olanaklar

Eskişehir Yolu Üzeri

Ankara’nın en iyi konut projelerini görebildiğimiz bu bölge, özellikle Bilkent, Çayyolu, Çukurambar gibi yatırımların en sık görüldüğü semtleri kapsamaktadır. Şehirin, Eskişehir Yolu tarafına doğru genişlediğini ve yeni bir kentleşme alanın ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Bu bölgede yeniden kurulan kent, oldukça lüks ve çağdaş yapılarıyla dikkat çekmektedir. Gün geçtikçe değer kazanmakta olan bu bölgeler yatırımcıların mutlaka takibinde olması gereken yerlerdendir.

En Cazip Konut Yatırımı İçin Doğru Tercih Ankara

Gölbaşı

Konya Yolu üzerinde bulunan bu ilçe gayrimenkul yatırımlarının sıkça görüldüğü yerler arasındadır. Özellikle ilçede bulunan İncek semti, yatırımcılar avantajlı fırsatlar sunan yeni konut projelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Neden Ankara?

Ankara gayrimenkul yatırımlarında, İstanbul’dan önce gelen bir konumda durmaktadır. Türkiye’de yatırım tercihlerinde 4. sırada bulunmaktadır. Ankara’nın yatırımlar konusunda neden bu kadar cazip olduğuna bakalım:

 1. Yeni projeler için uygun alanlara sahip olaması: Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi Ankara, yeni gelişmekte olan bir çok semtiyle yeni yapılacak konut projeleri için adeta biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Yeni konutlara duyulan ihtiyaç ve alanların yeni projelere müsait olmasıyla her geçen gün yatırım için daha da değer kazanan bir noktada durmaktadır. Büyük inşaat firmalarının hareketlerini de incelersek daha çok bu alanda proje geliştirdiklerini görebiliriz. Bu anlamda yatırımcılar, büyük firmaları da takip etmeyi göz ardı etmemelidir.
 2. Ulaşım sorununa çözüm üreten bir şehir: Ankara oldukça gelişmiş bir şehir olması sebebiyle, ulaşım sistemini de oturtmuş bir konumda bulunmaktadır. Ulaşım meselesi, konut yatırımlarında dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan biridir. Batıkent bu konuda iyi bir örnektir. Bölgeye metroyla ulaşım sağlandıktan sonra buradaki yatırımlar daha artmış, semt daha da gelişerek değer kazanmıştır.
 3. Konut ihtiyacının sürekliliği: Yine Ankara, gelişmiş bir şehir olması nedeniyle sürekli bir şekilde göç almaya devam etmektedir. Bu da yeni konutlara her zaman ihtiyaç duyulacağına işaret etmektedir.
 4. Şehirde ikamet eden kesim: Ankara’nın başkent olması sebebiyle, birçok devlet kurumuna ev sahipliği yaptığını bilmekteyiz. Bu kurumlarda çalışan üst düzey memurlar, bürokratlar nüfusun önemli bir kesimini oluşturmaktadır. Yüksek gelir düzeyine sahip bu kesim, yeni yaşam alanlarına rağbet göstermekte olup, yeni yapılan konutlarda yaşamayı tercih edebilmektedir.
 5. Şehrin bütün ihtiyaçlara cevap veriyor olması: Ankara sadece başkent olarak yönetimin merkezi değil, aynı zamanda eğitim, sağlık, ekonomi, endüstri, kültür-sanat vb. konularda da oldukça gelişmiş, bir merkez haline gelmiştir. Türkiye’nin 2. büyük şehri olarak, ikamet eden kişilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilme kapasitesine sahiptir.
Article Categories:
Yaşam

Comments are closed.