Fed’in Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

  • on 18/07/2022
  • Likes!
Fed’in Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Geçtiğimiz ay 0,75 baz puan olarak attırılan Fed faizleri için gözler Temmuz ayının faiz toplantısına çevrilerek merakla beklenmeye başlanıldı. Tüketici Fiyat Endeksi, 1981 yılından bu yana dek yüzde 1,3 artış gösteren faiz oranları bu yıl 9,1 oranında yükselerek büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. Dolar ve brent petrol kurunun doğrudan etkilenmesine neden olan Fed kararları tüm vatandaşlar ve üst düzey ekonomistler tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Fed toplantılarının ardından gözler Temmuz ayına çevrilmiş durumda. Dünya çapında artan enflasyon rakamlarının yanı sıra ABD enflasyon rakamları da artış oranlarını gözler önüne serdi.

Temmuz ayı FED kararları ne zaman açıklanır?

26-27 Temmuz olarak belirlenen Fed kararlarının açıklanma tarihi herkesin büyük bir merakla bu tarihleri beklemesine yol açıyor. Haziran ayında açıklamış olduğu 0,75 baz puan artışı ile son 28 yılın en yüksek faiz artışını açıklayan Fed komisyonu yüzde 1.75 faiz oranı ile son zamanların zirvesine çıktı. Analistlerin yapmış olduğu güçlü analizler neticesinde ortaya çıkan veriler, Fed’e enflasyon rakamları ile mücadelede agresif politikalar uygulama şansının devam ettiğini ortaya çıkardı. ABD çalışma bakanı tarafından açıklanan son analizlere göre, Amerikan vatandaşlarının yaşamsal masraflarının giderek attığı ortaya konuldu. Ülkede TÜFE oranları giderek yükselirken, son zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıldığı bildirildi.

Akaryakıt ve gıda fiyatlarında meydana gelen yüksek oranlardaki artış ABD için açıklanan enflasyonun itici gücü olarak görülüyor. Ülkede yaşanılan pahalılık ve yüksek enflasyon oranlarının 41 yılın en yüksek seviyesinde olması 100 puanlık bir faiz artışının endişelerini beraberinde getiriyor. 100 puanlık artışı normal karşılayan bazı kesimlerin bulunduğu ve bu puan artışının olası olduğu da bilinenler arasında yer alıyor. Enflasyonun bu hızlı artışa devam etmesinin ülkede ve dünyada büyük bir endişeye neden olması kaçınılmaz son ile karşı karşıya olunmasını engelleyemiyor. Enflasyonu kontrol altında tutmak isteyen FED mart ayında 25 puan artışı ile başlamıştı. Ancak görünün o ki son dönemde 100 puanlık bir artış ile zirve yapması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası FED’den tahminler

Bu yıla ait işsizlik beklentisini % 3.5 civarından % 3.7 civarına çıkaran FED, 2023 yılındaki işsizlik oranlarındaki beklentisini de % 3.5’ten % 3.9’a yükseltmiş durumda. Yapılan açıklamalarda FED yetkilileri sene sonuna kadar faizin % 3.4 seviyesini koruyacağını ve yılın sonunda 175 baz puanlık bir artışın daha yaşanılacağını belirtti.

Yapılan toplantılarda pandemi ile ilişkilendirilen arz-talep dengesizliğinin pek çok kalem ürüne yansıdığı vurgulandı. Özellikle enerji fiyatlarında yaşanılan fiyat baskısına dikkat çekildi.

Yükselen enflasyon rakamları ile yatırımların gerileme kaydettiği gözlenirken, tüketimin güçlendiği de açıklamalar arasında yerini aldı. Son 50 yılın en düşük işsizlik oranlarına gelindiğini bildiren yetkililer kişilerin çalışmaları karşılığında aldıkları ücretlerinde de artışların olduğunu bildirdi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanılan savaş ham petrole ve diğer emtia fiyatlarına yansıdı. Bu durum enflasyonun artış göstermesine ve ülkede gıda fiyatlarının artmasına neden olarak gösteriliyor.

FED faiz oranları ile ilgili yapılan ankette analistler ve ekonomistler 50 baz puan ile 75 baz puan arasında rakamların ortaya çıkabileceği konusuna değiniyor. Gıda ve petrol ürünlerinde yaşanılabilecek olan yüksek artışa dikkat çeken ekonomistler, geçmiş zamanlarda da durumun bu yönde gitmiş olduğu konusunu göz önünde bulunduruyor.

Enflasyon beklentileri rekor seviyelere yükselirken, enflasyonun artış hızının ne zaman bir dengeye oturacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Article Categories:
Yaşam

Comments are closed.