Nasır Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

  • on 16/06/2021
  • Likes!
Nasır neden olur

Nasır neden olur, nasıl tedavi edilir nasır derinin basınca  kalması sonucu oluşur. Bu şekilde bir basınca veya sürtünmeye maruz kalan cilt tabakası, kendini koruma yapar ve kalınlaşır. Nasırın sebepleri ya travma ya basınç veya ayakta kemik çıkıntılarıdır. Günlük yaşantıda en sık görülen nasır nedenleri ayağa uygun olmayan sıkı veya bol ayakkabılar giymek, yüksek topuklu ayakkabılar giymek. Ayakların uzun süre ayakkabının içinde durması. Ayakta eğri basma, düz tabanlık yada topuk dikeni gibi ortopedik problemlerin bulunması. 

Nasıra Ne İyi Gelir?

Nasır neden olur, nasıl tedavi edilir nasır için birçok doğal ve bitkisel tedavileri denemenize rağmen bir türlü geçmiyorsa, denenmiş ve oldukça memnun kalınmış olan doğal tedavi yöntemlerini denemeniz fayda sağlayacaktır. Aspirin hem nasır kaynaklı oluşan acı ile ağrıları dindirir hemde sertleşmiş deriyi yumuşatır. Bir miktar aspirin ezilir, içine yarım yemek kaşığı limon suyu eklenir. Bu karışım nasırlı bölgeye uygulanır. Hava almayacak şekilde o bölge poşet yardımı ile kapanır ve sıcak tutmak için bir havlu ile sarılıp on dakika kapatılır.

Nasırın İlaçla Tedavisi

Nasır neden olur, nasır tedavi edilir ilaç ile nasır tedavisi aslında kalıcı bir çözüm değildir. Kökü büyük olasılıkla deri altında kalacağı için nasır en geç üç ay içinde tekrarlama yapabilir. İlaçla tedavi sadece şikayetleri azaltmaya ve sorunu ertelemeye yarar. Nasır da kullanılan ilaçlar asitlidir. Krem olanı da var kalem olanı da mevcuttur. Nasırda kullanılan tıbbi ilaçlar asitli olduğu için,nasırın üst tabakasını yumuşatır, bu nedenle nasırın bulunduğu yeri temizlemek daha kolay olur. Nasır ilaçları reçetesiz satılabilen ve salisilik asit içeren nasır bantları kuvvetli ve tahriş edicidir.  Bu yüzden dikkatli kullanmak gerekir. Yanlış kullanımda sağlam derinin ölümüne neden olur. Bu tür ilaçları doktor kontrolünde kullanmak hastanın yararına olacaktır

Nasır Nasıl Önlenir

Nasır neden olur nasıl tedavi edilir ayakkabı alırken ayağı tam oturduğundan, yürürken rahatsız etmediğinden emin olunması gerekir. Öğle sonrası alış veriş için uygun bir zamandır, ayaklar gün içinde şişer ve ayak şişken alınan ayakkabı genel kullanımda rahatlık verir. Ayrıca ayakkabı çok gevşekte olmamalıdır.

  • Ayakkabı seçerken yüksek topuk yerine düz taban ayakkabı tercih etmek gerekir.
  • Silikon petler kullanılabilir, eczaneden temin edilebiliyor.
  • Özel tabanlık kullanımı ayakları çok rahatlık verir nasır oluşumunu neredeyse engeller.
  • Her gün temiz çorap giyilmelidir.
  • Ayak tırnakları kısa tutulmalıdır.
  • Kuru ve sert cildi yumuşatmak için nemlendirici ayak kremi sürülmeli. Bu önlemlere uyulması takdirde nasır oluşumu durdurulmuş olur.

Nasır Belirtileri Nelerdir

Nasır başlangıç döneminde çoğunlukla rahatsız edici bir durum söz konusu değildir, genellikle parmak arasında bulunan nasırlar ilerleyene kadar fark edilmez. Derecesi artıkça belirtilerini şiddetli göstermeye başlar. Nasır belirtileri genellikle her hastada aynıdır. Sık karşılaşılan belirtiler ise nasırı bulunduğu bölgede belirgin ağrı hissi olur. Nasır oluşmuş bölgede yoğun bir kalınlaşma fark edilir ve ilerleyen zamanlarda sertlik belirir.
İlerlemiş nasırlarda bulunduğu yerde renk değişimi ve büyüme olur. Nasırlı bölgenin etrafı enfeksiyon olur. Hafif dereceli nasırlar baskının ortadan giderilmesi ile ağrı hissi olmaz. Eğer nasır şiddetli ağrı yapıyorsa tedavi edilmesi gerekir. Nasırların birçok çeşidi vardır. Fakat nasırlarda çokta endişelenmemek gerekir, genellikle zararlı değillerdir. Tedavisi esnasında nasırın hangi evrede olduğu ve türü belirlenir. Buna yönelik tedavi hazırlanır. Genel olarak üç farklı nasır çeşidi olduğu bilinir. Yumuşak nasır, sert nasır, tohum nasırdır.

Not: Nasır ilk zamanlarda ağrı ya da rahatsız eden bir hastalık değildir. Ancak önemsenmesi ve ilerlememesi için önlem alınması gereklidir. Önlem alınmadığında ilerler ve ağrı veren günlük hayatı etkileyen bir durum haline gelir.

Article Categories:
Sağlık

Comments are closed.