New York Vali Adayı Lee Zeldin Bıçaklı Saldırıya Uğradı!

  • on 26/07/2022
  • Likes!

Amerika’nın New York eyaleti için yakın zamandan bu yana yürütülmekte olan vali adaylığı konusunda kampanyasına devam etmekte olan Temsilciler Meclisi Üyesi Lee Zeldin, geçen miting sırasında elinde bıçak olan birinin saldırısına uğradı. Olayı hemen fark eden ve bu nedenle de saldırıyı yapan kişinin elinden yakalayarak durumu engelleyen Zeldin, olaydan herhangi bir şekilde yara almadan kurtuldu. Ancak yaşanan boğuşma sırasında hem Zeldin hem de saldırgan kürsüden düştüler.

Amerika’da Cumhuriyetçi Parti’den New York için valiliğine aday olan Zeldin, geçtiğimiz gün Rochester kentinde yapmış olduğu katıldığı mitingde, kürsüde konuşma yaptığı esnada elinde bıçak benzeri kesici aletle yanına doğru yaklaşan bir kişinin somut anlamda saldırısına uğradı. Saldırganın elini yakalamayı bilen Zeldin ise bu saldırıdan yara almadan kurtulmayı başardı. İsminin David G. Jakubonis olduğu öğrenilen saldırgan ise 43 yaşında ve bir yandan da ruhsal sıkıntılar nedeniyle emekli edilmiş eski bir asker. Ancak tutuklandıktan kısa bir zaman sonra da serbest bırakılmış.

Saldırı Öncesinde Tehdit Etti

Öte yandan sosyal medya üzerinde paylaşılan olayla ilgili olan görüntülerde ise gözlük ve şapka takan bunun yanında sağ elinde 2 uçlu kesici bir alet taşıyan saldırganın, halka yakın bir mekanda ve oldukça da alçak bir platformda konuşma yapan Zeldin’e önce yaklaşarak ardından da tehdit etti ve “Senin işin bitti.” şeklinde birden fazla bağırdığı rahatlıkla görülebiliyor.

Bunun yanında Twitter üzerinden de olay anının fotoğrafını paylaşan Zeldin ise yaptığı açıklamada, “Birkaç saat önce bir tanesi beni bıçaklamaya çalıştı ve ardından da tehdit ederek senin işin bitti.’ Dedi. Ardından da o anda kendisini koruyan polislere de teşekkür etti.

Başkan Biden Olayı Kınadı

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Lee Zeldin’in geçtiğimiz gün uğramış olduğu saldırı sonrasında başkan Biden yazılı bir açıklama paylaştı ve açıklamasında da “Kongre Üyesi Zeldin’e yapılan bu alçakça saldırıyı en sert biçimde kınıyorum. Sizlere daha öncesinde de söylediğim gibi şiddetin artık toplumumuzda ve özellikle de siyasetimizde asla ve asla yeri yoktur. Bunun yanında olaya hızlı şekilde müdahale edenlerin yürekten gelen cesareti için, aynı zamanda sağ salim olan ve konuşmasına devam etmesine neden olan polisler için de minnettarım. Bunların yanında yine, temel anlamda demokratik değerlerimize her şekilde ters olan bu saldırıyı, hızla şekilde harekete geçerek savuşturan polislerimize de bir kez daha ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı ve açıklamasını bitirdi.

Öte yandan şu anki New York Valisi olan Kathy Hochul da aynı şekilde Twitter üzerinden bir açıklama yaptı ve “Kongre Üyesi Zeldin’in yaralanmadığını aynı zamanda zanlının hızlı biçimde gözaltına alındığını duymak beni gerçekten de oldukça rahatlattı. Gerçek anlamda bu şekilde olan davranışı bende en sert biçimde kınıyorum.” İfadelerinde bulundu.

Zeldin En Güçlü Trump Destekçilerinden Biri

Bu arada kendisi eski bir Amerikalı subay olan, aynı zamanda 1980 doğumlu olan Lee Zeldin, yaklaşık olarak 2015 yılından bu yana New York’un Birinci Kongre Bölgesi’nde Cumhuriyetçi Partiyi temsil eden birisi. Özellikle de şu anki başkan Biden’den önce Amerikan başkanı olan Donald Trump’ın en güçlü destekçilerinden birisi olan Zeldin, özellikle de 6 Ocak tarihinde Kongre baskınından hemen sonra Biden’ın seçim zaferine karşı birçok muhalif gibi oy kullananlardan ve sert açıklamaları ile bilinen biriydi. Yapılan saldırı tüm Amerika’da ve özellikle de New York’ta ciddi anlamda tepki çekti.

Article Categories:
Yaşam

Comments are closed.