Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmenin Beş Yolu

  • on 16/06/2021
  • Likes!
Olumsuz Düşüncelerle Baş Etmenin beş Yolu

Olumsuz düşüncelerle baş etmenin beş yolu içinde bulunduğumuz günlerde veya insanoğlu tek başına kaldığı her an kendini olumsuz düşüncelerle baş başa buluyor. Karşılaşılan durumlarda her şeyin en kötüsünü düşünerek farkında olmadan kendimize eziyet ediyoruz. Bu gibi durumlarda olumsuz düşüncelerden kurtulmak yine kişinin kendi elindedir.
Gelecek daha gelmeden yaşanması muhtemel olayları ve olumsuz yaşantıları düşünürken tam olarak içinde bulunduğumuz anı mahvediyoruz. Sadece bununla kalmayıp tüm enerjimizi bu gibi düşüncelere harcayıp gün içinde motivasyonumuzun düşmesine ve ruhsal çöküntü yaşamamıza neden olur.

Olumsuz Ve Karamsar Olduğunuz Durumlarda Kendine Zaman Ayırarak Dinlenin

Olumsuz düşüncelerle baş etmenin beş yolu olarak açıklanan söz konusu durumlardan birisi de kişinin kendisine zaman ayırması huzursuz olan ortamdan ve o düşüncenin hakim olduğu durumdan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Hayatımızda birçok alanda iş ve arkadaş ortamları dahil süreli bir koşuşturmaca yoğunluk söz konusudur. Haliyle insanoğlu bu koşturma arasında kaybolup gider. Zaman zaman gerek sorumluluklardan gerekse gelecek endişesi yüzünden kişilerde olumsuz düşüncelerin oluşması kaçınılmazdır.
Zihinde oluşan bu olumsuz düşünceler kişiyi tesir altına almasıyla beraber fiziksel olarak da belirtilerini yorgunluk olarak gösterecektir. Kısacası olumsuz düşünceler sadece zihinde var olmaz zihinde var olan bu düşünceler beraberinde fiziksel yorgunluk ve motivasyon kaybını da beraberinde getirir. Bu gibi durumlarda kendinize zaman ayırın yenilenmiş bir biçimde yaşantınıza devam edin.

Çatışma Ortamlarına Girmeyin Uzaklaşın

Olumsuz düşüncelerle baş etmenin beş yolu olarak kişilere verilen tavsiyelerden birisi de tartışma ve gerginliğin olduğu ortamlardan uzak durmak kaos ortamlarında yıpranmamaktır. Çatışma ortamlarında olumlu sonuç almak ve pozitif kalabilme yüzdesi çok düşüktür. En sakin ve olumlu bakan birisi bile tartışmanın seyrine göre değişkenlik gösterecek hareketlerde ve sözlerde bulunabilir. Bu nedenle tartışmadan tamamen kaçmak etkili bir yol değildir.
Ancak aradaki şiddetli enerjinin sönmesi ve tarafların biraz sakinleştikten sonra iletişime devam etmeleri çok önemlidir. Olumsuz düşünceler yönünde kendinizi yıpratmak yerine karşı tarafla en sağlıklı iletişim kuracağınız zamanı ayarlayıp iletişime öyle geçmeyi deneyiniz. Bu davranış karşısında olumlu sonuçların alınması daha yüksektir.

Korkularınızın Üstüne Gitmeyi Öğrenin

Olumsuz düşüncelerle baş etmenin beş yolu korkularınızla yüzleşmek ve onları aşmaktan geçer. Kişinin olumsuz düşündüğü her olayın arkasında ya geçmiş yaşantıları ya da kaybetme korkusu yatıyordur. Kaybetme korkusu ile yaşamak eziyetin başka halidir. Bırakın kaybedilen kaybedilsin ruh sağlığınızdan ve kendinizden önemli hiçbir şeye öncelik tanımayın.
Kişinin kendine ve topluma  faydalı olması için ilk önce kendini iyi yapması kendini düzeltmesi gerekir. Olumlu düşünen olumlu olaylar yaşatır ve pozitif enerji dağıtır. Bu yüzden korkularınızın üstüne gitmeyi deneyin. Öteleyerek, erteleyerek ve sürekli olumsuz düşüncelerle hem yaşanan anı hem de geleceğinizi mahvetmeyin.

Olumsuz Düşünceden Arınma

Günümüz insanın en güzel yaptığı bir şeydir olumsuz düşüncelerle kendini mahvetmesidir. Bundan kurtulmanın yolu nedir denildiğinde aslında tek cevap ve ona bağlı gelişen durumlarla karşılaşırız. Olumsuz düşünce kişinin kendi içinde başlar ve bunun önüne geçmediği sürece zamanla onun benliğini ele geçirir. Bunun tek yolu kendinize zaman ayırmak ve endişe duyduğunuz ne varsa korkularınızın üstüne gitmektir.
Ancak bu sayede kafanızda oluşan olumsuz düşüncelere dur diyebilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri yaparak kitap okuyarak veya çok sevdiğiniz insanlarla görüşerek size iyi gelen ne varsa onu yapın. Başkalarının ne dediğini sizin hakkınızda ne düşündüğünü bu kadar önemsemediğinizde aydınlık düşünceler ruhunuzu saracaktır.

Not: Olumsuz düşünceler hem bedenen hem de ruhen insan bedenine fark etmeden zararlar verir. Bundan kurtulmanın en iyi yolu daha çok pozitif düşünmek ve kaygı ya da üzüntü veren durumlardan arınmaktır.

Article Categories:
Yaşam

Comments are closed.