Pandemi Dönemi İçin Alınabilecek Ekonomik Tedbirler

  • on 16/06/2021
  • Likes!
Pandemi Dönemi İçin Alınabilecek Ekonomik Tedbirler

Pandemi dönemi için alınabilecek ekonomik tedbirler araştırılırken öncelikle ülke ekonomileri ve buna bağlı olarak yaşanan olumsuz durumları görmek gerekir. Yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde pandeminin çıkmasıyla beraber hemen hemen her ülkede ekonomik olarak zorlanmalar yaşanır. Bu zor günlerde işletmelerin finansal gücünü arttırmanın beş kolay yöntemi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu ekonomik olumsuzluklara karşı her ülke iktisadi durumunun elverdiğince çeşitli tedbirlerle bunun etkisinin azalması için gerekli önlemleri alır.

Ekonomik Tedbir Paketleri

Yakın zamanlarda Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa gibi büyük bir ekonomiye sahip ülkelerin pandemideki iktisadi olumsuz etkiler için çeşitli ekonomi paketleri açıklamaları iktisadi anlamda stratejinin ne kadar önemli olduğunu gösterir.   Yine Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde ise Merkez Bankalarının oldukça ciddi boyutta faiz indirimi kararı alınması büyük ekonomilerin bile bu durumda çeşitli önlemler alması gerektiğinin göstergesidir. Kısa ve uzun vadelerde alınacak ekonomik tedbirler ile ülke ekonomilerinin iyileştirme çalışmaları yapması gerekir.

Pandeminin elkonomik olarak olumsuz etkileri için doğru strateji nedir?

Pandemi dönemi için alınabilecek ekonomik tedbirler anlamında öncelikle belirlenmesi gereken şey doğru stratejidir. Eğer ülkeler kendi ekonomilerinin farkında olmadan büyük ve zorlu tedbirler alırsa bu durumla baş etmek oldukça zorlu bir hal alır.
Büyük ekonomistlerin çeşitli görüşleri olmakla beraber doğru olanın hangisi olduğunu ve kendi ülkelerine uyarlanmasını her siyasi otorite kendisi belirler. Bunu belirlerken en önemli husus ise kendi ülkesinin farkına varmak ve ülkelerin neyi kaldırıp kaldıramayacağının doğru tespitidir.

Pandemi Dönemi İçin En Bilinen Ekonomik Tedbirler

Pandemi dönemi için alınabilecek ekonomik tedbirler için her ülkenin üstünde durmasının son derece önemli olduğu belli başlı tedbirler bulunur.
Anapara ve faiz ödemlerinin belli bir süreyle ertelenmesi ve aynı zamanda ek finansal destek sağlanması

İhracatçılara stok finansman desteği sağlanması

Likiditede ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere kredi ihtiyaçları için öncelik sağlanması
Salgın kapsamındaki diğer önlemler nedeniyle kredilerin ödenmesi hususunda temerrüde düşen firmaların kredi siciline pandemi sebebinin mücbir sebep olarak geçirilmesi
Vatandaşlar için sosyal amaçlı kredi paketlerinin alınmaya teşvik edilmesi
Kısmi çalışma ile iş hayatının devam ettirilebilmesi gibi farklı tedbirler alınması söz konusudur.

Ailelerin Ekonomileri İçin Alabileceği Tedbirler Nelerdir?

Pandemi dönemi için alınabilecek ekonomik tedbirler kapsamında aile anlamında öncelikli olarak üretim sektörüne ağırlık verilmelidir. Son zamanlarda oldukça fazla çeşitlenen ve artan tüketim alışkanlıklarını özellikle bu pandemi döneminde üretime çevirmek ülkenin en küçük birimi olan aileler için son derece önemlidir. Hazır veya paket ürünler yerine bireylerin kendilerinin yaptığı geleneksel ürünler ve yiyeceklerle pandemi döneminde aile ekonomisine katkıda bulunulur.
Dijital mecralarda ve internet ortamında sıklıkla karşılaşılan reklam ya da alışveriş kampanyalarından istenilen ürünleri üretmek ile hem aile ekonomisi hem ülke ekonomisine katkıda bulunulur. Kurslara ve benzeri öğretim yerlerine yazılmak ile yine tüketim yerine üretim tercih edilebilir. Düşük maliyetle üretilen yiyecek, içecek gibi ürünler ise genel anlamda üretime katkı sağlar.

Aile Ekonomisinin İyileştirilmesi

Yine  aile ekonomisinin iyileştirilmesi için en önemli husus gereksiz harcama yapmamadır. Her ne kadar çalışmaya devam ediliyor olsa da bu çalışmada özellikle pandemi döneminde tam zamanlı olmadığı için kısıtlı bir gelir elde edilir. Bu sebeple yapılan harcamalar hususunda son derece dikkatli olunmalıdır.
İzolasyon döneminde hem maddi hem manevi olarak birçok birey büyük sıkıntılar çekmiş olsa da doğru bir harcama programı ile bu durumun etkilerini hafifletmek mümkündür. Gereksiz harcamalardan kaçınmak toplumun en küçük birimi olan aileler için son derece önem arz eder.

Not: Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sorunların çözüme kavuşturulması için ülkeler farklı yöntemler uygularlar. Bu yöntemler çerçevesinde banka faiz oranı indirimi, ekonomi paketleri ve hane içinde tasarruf gibi yöntemler uygulanır.

Article Categories:
Ekonomi

Comments are closed.