WordPress’te içeriklerin ve sayfaları nasıl yoruma kapatırım?

  • on 15/03/2022
  • Likes!

Açık kodlu bir program olan WordPress, ilkin kişisel bloglar olmak suretiyle ticari işletmeler yönünden dahi sık sık kullanılmaktadır. Kolay ara yüzüyle her bireyin birkaç günde uyarlama olabileceği bu platform, bunun yanı sıra SEO içerikli çalışmaların yapılabildiği bir içerik idare alanıdır. İster ticari dilerseniz de kişisel amaçlarla kullanabileceğiniz WordPress’te içerikler ve sayfaları yoruma kapamak isteyebilirsiniz. Keza bilhassa ticari nedenle kurulan sitelerde büyük problemlere sebebiyet verebilecek değişik tarz yorumları hem bütün sayfa hem içerik üstelik yalnızca belli alanlar için kapatabilirsiniz. İşletme hedefiyle etkinlik veren sitelerin daha çok ilgilendiği bu mevzu ile ilgili merak edilen bütün detayları sizler için bir araya topladık.

Sürekli yenilenen ve kullanıcılarına büyük basitlikler gerçekleştiren WordPress tabanlı bir internet siteniz varsa ve fazlası ayarları, “varsayılan” olarak tüketiyorsanız; sayfa ve içerik yorumlarına dahi açılmış bir konumdasınız demektir. Blog kullanıcıları için tercih edilen bu genişlik birtakım işletmeler yönünden pozitif bakılan bir vaziyet değildir. Eğer WordPress içeriklerindeki yahut sayfalarındaki yorumları başka şahıslara kapamak istiyorsanız kolay birkaç aşaması izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress İçeriklerinin Tamamen Yoruma Kapatılması

Sağladığı basitlikler sebebiyle kullanım oranı her geçen gün çoğalan WordPress üzerinden sitenizi tamamıyla yorumlara kapatmanız mümkün olabilir. “Yönetici Paneli” kullanılarak uygulanan bu prosedür neticesinde sitenizin bütün sayfa ve içerikleri bireylerin yorum yapmasına kapalı duruma getirilir. Lakin bu prosedürü yapmadan evvela sitenizde durumu hazırda aktif kullanıcı yorumları varsa bu yorumlar ortadan kaybolmaz. Var olan yorumları silmek dilerseniz değişik bir prosedür daha yapmanız gerekecektir. Şimdi adım adım WordPress sitesinin yorumlara kapatılmasını listeleyebiliriz:

WordPress idareci panelinize giriş yapın.

Ayarlar sekmesinden “Tartışmalar” opsiyonuna geçiş sağlayın.
Burada karşınıza çıkan “Varsayılan makale ayarları” opsiyonunda bulunan “yeni yazılar üstüne yorum yapılmasına müsaade ver” opsiyonunun işaretini kaldırın.
Bir dakikalık prosedür neticesinde yeni içeriklerinize yorum gelmesini engellediniz. Sayfanızda daha evvela yayınlanan içeriklerde de yorum kapamak dilerseniz bu adımları izleyebilirsiniz:

WordPress idareci panelinde bulunan “Yazılar” seçeneğinden “Tüm Yazılar” a ulaşın.
Sayfanın sağ köşesinde bulunan “Ekran Tercihleri” adlı alana tıklayın.
“Sayfa başına gösterilecek öğe” sekmesini sitenizde yayında olan içerik adedi ile tıpkı yapın.
Sitede bugüne kadar yayına alınmış içerikleriniz için “Yayımlanmış” opsiyonunda hepsini listeleyin. Bu listenin en üst evresinde “Başlık” opsiyonu yer almakta. Onu tıkladığınız anda yayındaki bütün yazılar işaretmiş olacaktır.
Başlık kısmının derhal üzerinde bulunan “Toplu İşlemler” seçeneğinden evvela “Düzenle” sonrada “Uygula” sekmelerine tıklayın.
Alt kısımda “Yorumlar” opsiyonu çıkacaktır. Bunu, “İzin verme” olarak işaretledikten sonra güncelleme sekmesine tıklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

WordPress Sayfalarının Yoruma Kapatılması

WordPress içerikleri için yorumları kapatmanın dışında sayfalarda yer alabilecek yorum seçeneklerini de engellemeniz mümkün olabilir. Bu durumun tercih edilmesinin en büyük sebebi gelişen süreçlerde sayfalar için yeni içerikler ürettiğinizde bir ani dikkatsizlik ile içeriği yorumlara kapalı duruma getirmemektir. Böyle ufak bir hataya yer vermemek namına sayfaların yorumlarını dahi toplu durumda pasif duruma getirebilirsiniz. Yine epey kolay olan bu prosedür için bir eklenti indirmeniz gerekecektir. Daha ayrıntılı bir şekilde WordPress sayfalarının yoruma kapatılmasını listeleyecek olursak;

WordPress idare panelinizi açarak “Eklentiler” opsiyonuna gidin.

Arama çubuğu ile “No Page Comment” eklentisini bulup indirin.
Kurulum prosedürü sonlandığı anda Ayarlar opsiyonuna geri dönün. Burada yeni eklentinizin ayarlar kısmı dahi aktif olacaktır.
“Disable comment on new” başlığı altında verilen Sayfalar opsiyonunda “Comment” ve “Trackbacks” seçeneklerine tik işareti attıktan sonra “Update Settings” diye sayfalarınızı yeni yorumlardan arındırabilirsiniz.
Dakikalar süren bu kolay prosedür eski yani sahip olunan olan sayfalardaki yorumları kaldırmaz. Eğer o kısımlarda bulunan yorumlardan dahi kurtulmak istiyorsanız bu prosedürü de yapmayı savsaklama etmeyin:

“Modify All Current” sekmesinin altında bulunan “Sayfalar” opsiyonuna bir göz atın.
Buradaki bütün seçeneklerde “Disable All Comments” sekmesini işaretleyip ayarları güncelleyin.
Eğer bir süre sonra site sayfalarınızda tekrar yorumların görünmesini dilerseniz tıpkı alana gelip, buradaki sekmeyi “Enable All Comments” yapabilirsiniz.

WordPress Belirli Sayfaları Yoruma Kapatma

 

WordPress tabanlı internet sitenizde değişik sayfalar açarak kullanıcıya türlü alanlarda basitlikler sağlıyor olabilirsiniz. İster kişisel dilerseniz de ticari nedenle açılabilen bu sayfaların hepsinde yorumları kapamak ara sıra faaliyetlerinizi negatif etkileyebilir. Ya dahi kullanıcıların yorum yapması olasılığının bulunduğu içeriklerle doğal trafiğinizde mühim artışlar planlayabilirsiniz. Durum bu türlü olduğu vakitlerde yalnızca seçtiğiniz sayfalardaki yorumları kapatarak, diğerlerinde açılmış kalmasını edinebilirsiniz. Belirli sayfa yorumlarını açıp kapamak için bu adımlar izlenebilir:

Yoruma kapamak dilediğiniz sayfaya gelin. Sayfanın “Düzenle” opsiyonuna tıklayarak sayfa gerisinde prosedür yapılacak alanın açılmasını sağlayın.
Açılan yeni sayfanın sağ üst köşesinde “Ekran Tercihleri” opsiyonu olacaktır. Buraya tıklayarak giriş yapın.
Karşınıza gelen kutucuklu alanda “Tartışma” başlıklı opsiyonu işaretleyip sayfayı mouse sayesinde aşağıda doğru çekin.
Sayfayı aşağı doğru sürükleyince karşınıza çıkan “Yorumlara müsaade ver” sekmesini işaretleyerek ayarlarınızı güncelleyin. Kapatmaya karar verdiğinizde gene bu alandan seçim yapabilirsiniz.

Article Categories:
Teknoloji

Comments are closed.